Wizerunek strategiczny. Dowiedz się jak zrobić to dobrze!

Siedząca przy biurku kobieta zastanawia się nad napisaniem treści.

Jeśli myślisz na poważnie o swoim biznesie oraz o działaniach promujących go w sieci, to zapewne wiesz, jak ważnym czynnikiem jest szczegółowy plan. Zarówno na samym początku- kiedy zaczynasz, jak i w trakcie- gdy wprowadzasz na rynek dodatkowe usługi, produkty, czy wdrażasz w firmie nowe koncepcje działania. Dobry plan zawiera nie tylko ogólną wizję Twojej firmy, ale także pomaga trzymać konkretny kurs w mniejszych krokach, i scalać je w jeden spójny wizerunek.

Zatrzymaj chaos

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się podglądać metody konkurencji, a następnie podobne wprowadzać we własnej firmie? Przeważnie po czasie orientujesz się, że albo niekoniecznie działają one u Ciebie, albo przyciągają nie do końca takich klientów, na jakich Ci zależało.

A może zdarzyło Ci się wpaść w pogoń za trendami i panicznie upierać się nad sposobami, które co prawda stawiają do góry nogami cały Internet, ale nijak pasują do charakteru Twojej marki lub firmy? Naturalnie, dobrze jest znać trendy, ale jeszcze lepiej jest je umiejętnie wykorzystywać.

 

Mając zbyt wiele pomysłów, możliwości i jeszcze więcej metod, trudno jest nad tym wszystkim zapanować, a w konsekwencji znaleźć jeden złoty środek dla swojego biznesu.

 

Co zatem skutecznie pomoże ogarnąć chaos w Twojej firmie, komunikacji, wizerunku czy w działaniach marketingowych? Co zaoszczędzi Twój czas, pieniądze, i pomoże uniknąć niepotrzebnego stresu? Oczywiście jest to strategia dzięki której dokładnie wiesz, dokąd zmierzasz, co robisz, masz wgląd w całokształt, i przede wszystkim zyskujesz pożądaną kontrolę.

Strategia, co to takiego?

Strategia, to temat na oddzielny artykuł, jednak na potrzeby dzisiejszego wpisu, krótko wyjaśnimy czym ona jest. 

Strategia, to szczegółowy dokument, który pozwala skutecznie i konsekwentnie realizować cele i uwzględnia on dosłownie wszytko, co jest potrzebne do ich osiągnięcia, między innymi; wszystkie dane, zasoby, mocne i słabe strony, możliwości, zagrożenia, zmienne, metody itp. Strategia nie tylko pozwala zrozumieć firmę, ale także określić jej sposoby działania na różnych płaszczyznach.

Strategia składa się z wielu elementów. Jednym z ważniejszych, który nie tylko pomaga firmie w stworzeniu odpowiedniej oferty, ale także w obraniu konkretnego kierunku, jest persona, czyli nasz klient. Wszystko, co tworzymy, zawsze powinno powstawać na podstawie informacji o naszym IDEALNYM KLIENCIE.

Dzisiaj pokażemy Ci, jak na podstawie wiedzy o kliencie możesz zaplanować swoją sesję wizerunkową.

Zdjęcia wizerunkowe jako element strategii

Jak już wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach,nie zalecamy decydować się na sesję wizerunkową pod wpływem emocji czy chwili. Zarówno dla nas, jak i dla Ciebie, zdjęcia wizerunkowe powinny stanowić element większego planu dla marki lub firmy. Jak zatem podejść do tematu zdjęć, by dopełniały Twój przekaz, były spójne z Twoją firmą i przyciągały odpowiednich klientów?

 

Aby zdjęcia wizerunkowe spełniały swoją strategiczną funkcję, muszą być dostosowane do 3 kluczowych obszarów, mających wpływ na budowanie rozpoznawalności Twojej marki lub firmy:

identyfikacji wizualnej;

języka marki lub firmy;

charakteru.

Powyższe elementy powinny natomiast być utworzone na podstawie obszaru nadrzędnego, jakim jest wspomniany już wyżej Twój IDEALNY KLIENT.

Poznajmy klienta

Jak już wspominaliśmy, podstawą do tworzenia wizerunku strategicznego swojej marki lub firmy jest osoba, z którą chcesz pracować, którą znasz i wiesz o niej prawie wszystko. Masz świadomość jej potrzeb, upodobań, marzeń, a także trudów. Wiesz, na co zwraca uwagę, w jakim jest wieku oraz jak możesz do niej dotrzeć ze swoim przekazem. Ta wiedza sprawia, że Twój biznes zaczyna obierać konkretny kierunek, a wszystkie działania są tworzone w taki sposób, by mogły bezpośrednio trafić do Twojego idealnego klienta.

PRZYKŁADOWE PLANOWANIE SESJI DLA DIETETYKA

Przyjmijmy, że jesteś kobietą- dietetykiem, a Twoim idealnym klientem są mamy, w wieku od 20 do 40 lat, które chcą wrócić do formy sprzed ciąży.
Ich problemem jest nadwaga, bolączką– złe samopoczucie, brak pewności siebie. Marzą, by być szczupłe, mieć dobrą kondycję, czuć się dobrze w swoim ciele i podobać się sobie, mieć więcej energii w ciągu dnia, kupić sobie modny ciuch, a na wakacjach bez wstydu śmigać bikini!
 
Wiesz także, że są to osoby śledząca trendy, ponieważ będąc z dzieckiem w domu, mają na to nieco więcej czasu.

 

TWÓJ PLAN TO:

 • dotarcie do takich osób (zwrócenie ich uwagi);
 • wspieranie ich w procesie odchudzania;
 • doprowadzenie do wymarzonego celu. 

 

Dietetyk, przedsiębiorca

Przyjmijmy, że jesteś kobietą- dietetykiem, a Twoim idealnym klientem są mamy, w wieku od 20 do 40 lat, które chcą wrócić do formy sprzed ciąży. Ich problemem jest nadwaga, bolączką– złe samopoczucie, brak pewności siebie. Marzą, by być szczupłe, mieć dobrą kondycję, czuć się dobrze w swoim ciele i podobać się sobie, mieć więcej energii w ciągu dnia, kupić sobie modny ciuch, a na wakacjach bez wstydu śmigać bikini!
 
Wiesz także, że są to osoby śledząca trendy, ponieważ będąc z dzieckiem w domu, mają na to nieco więcej czasu.

 

TWÓJ PLAN TO:

 • dotarcie do takich osób (zwrócenie ich uwagi);
 • wspieranie ich w procesie odchudzania;
 • doprowadzenie do wymarzonego celu. 

 

Dietetyk, przedsiębiorca
Dietetyk, przedsiębiorca

Powróćmy teraz do 3 elementów strategicznego wizerunku:

 • Identyfikacja – to konkretne kolory, kroje pisma, logo, elementy dekoracyjne itp. Całość używana w mediach społecznościowych, publikacjach, stronie www czy kreacjach reklamowych świadczy o tym, że dana oferta czy komunikat pochodzi właśnie od Twojej firmy. Dobrze, jeśli prezentuje Twój charakter, nadaje odpowiedni klimat, a także wzbudza konkretne emocje i skojarzenia u Twoich idealnych klientów. Przyjmijmy, że w naszym przykładzie identyfikacja będzie kolorowa, świeża, kobieca i nowoczesna (jak na zdj. poniżej).

 • Język – Wiemy, że Twoje klientki to mamy, które potrzebują wsparcia, motywacji, zachęty i kopa do działania, a Twoja komunikacja jest pełna dobrej energii, optymizmu, zachęty i nadziei na zmianę. Nie chcesz tworzyć dystansu, więc stawiasz na bezpośredni, ciepły i zrozumiały przekaz, w którym każda mama chcąca wrócić do sylwetki sprzed ciąży, bez problemu się odnajdzie.

 

 • Charakter – Załóżmy, że w tym przypadku charakter twojej firmy jest radosny, pełen optymizmu, dziewczęcej świeżości, za którą każda kobieta po ciąży tęskni. Wizyta u Ciebie to jak spotkanie z dobrą, troskliwą przyjaciółką, która wysłucha i szybko znajdzie rozwiązanie, podnosząc jednocześnie ducha walki.
  Dodatkowo jesteś osobą, która uwielbia się uczyć. Jesteś kreatywna i wykorzystujesz to w swojej pracy z klientkami, tworząc np. ciekawe rozwiązania, pakiety, a nawet „sposoby na”.

Mając ustalone te 3 obszary możemy przejść do planowania sesji.

Jeśli jesteś dietetykiem i szukasz pomysłu na siebie, zobacz naszą tablicę inspiracji z przykładowymi zdjęciami:

Potret biznesowy mężczyzny i kobiety w kawiarni

Pamiętaj, że zdjęcia, choć mogą znacząco wpłynąć na budowanie Twojego wizerunku, same w sobie nic nie znaczą, jeśli nie są poprzedzone dogłębną analizą twojego biznesu. Zarówno identyfikacja wizualna jak i zdjęcia mają ubierać to, co wcześniej zostało zdefiniowane poprzez opracowanie konkretnej strategii biznesowej.

Pamiętaj, że zdjęcia, choć mogą znacząco wpłynąć na budowanie Twojego wizerunku, same w sobie nic nie znaczą, jeśli nie są poprzedzone dogłębną analizą twojego biznesu. Zarówno identyfikacja wizualna jak i zdjęcia mają ubierać to, co wcześniej zostało zdefiniowane poprzez opracowanie konkretnej strategii biznesowej.

Potret biznesowy mężczyzny i kobiety w kawiarni

Bez planu i strategii, wykonanie sesji zdjęciowej, po czasie okaże się tylko niepotrzebnym wydatkiem lub elementem totalnie nie pasującym do ciągle zmienianej przez Ciebie koncepcji.

Strategiczne planowanie sesji - krok po kroku

Po pierwsze stwórz tytułową strategię. O tym jak to konkretnie zrobić dowiesz się już niebawem. Następnie określ idealnego klienta, osoby z którymi chcesz pracować. Zdiagnozuj ich problemy, bolączki i marzenia. Na tej podstawie stwórz cały przekaz, a na końcu zaplanuj sesję, która wszystko dopełni i przedstawi Cię jako realną i godną zaufania osobę.

  Zaciekawił Cię nasz artykuł? Chcesz więcej inspiracji?

Obserwuj nas na Instagramie!

 

o