Czy to dobry moment na zdjęcia dla biznesu? Kiedy zdecydować się na sesję wizerunkową?

Kobieta biznesu robi selfie

Twój biznes ujrzał światło dzienne w świecie online, publikujesz pierwsze posty a nawet masz już wstępną wizję na przyszłość? Chcesz pokazać kto za tym wszystkim stoi i zaczynasz na poważnie myśleć o zdjęciach dla swojego biznesu? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję podpowiemy ci, kiedy jest najlepszy moment na sesję wizerunkową!

Ile zarazy podczas tworzenia strategii, planu treści czy działań promocyjnych przeszły Ci przez myśl zdjęcia wizerunkowe? A może pomysł o wykonaniu takiej sesji był pierwszym impulsem zanim jeszcze wyżej wspomniane kroki zostały podjęte? Kiedy tak naprawdę jest dobry moment na wykonanie zdjęć dla Twojego biznesu?

 

W ostatnim artykule pisaliśmy o tym, czy aby na pewno potrzebujemy zdjęć biznesowych. Jeżeli się wahasz, koniecznie zajrzyj i znajdź w tym siebie. A jeżeli wiesz na 100%, że chcesz i potrzebujesz to przeanalizujmy temat i zastanówmy się wspólnie, czy w Twoim biznesie to dobry moment na wykonanie takiej sesji?

Więcej niż ładne zdjęcia

Jeśli Twoją jedyną motywacją do wykonania sesji u fotografia biznesowego są ładne zdjęcia, by zaimponować znajomym na FB, to na wstępie mówimy STOP – odpuść temat.

 

Pewnie jesteś w szoku, że o tym mówimy? Wiadomo przecież, że zdjęcia to nasz chleb powszedni i prawdopodobnie teraz powinniśmy zacięcie promować nasze usługi. Tak się składa, że bardziej niż szybkiego zarobku z pierwszej lepszej sesji, chcemy współpracy ze świadomym klientem. Na przestrzeni kilku lat zaobserwowaliśmy tendencje do robienia zdjęć biznesowych bez większego celu. Często ktoś nie ma pomysłu, albo ma ich milion – bardzo niespójnych, a w konsekwencji okazuje się, że myślał tylko o zdjęciu do ramki. Ale HELLO! To nas nie satysfakcjonuje! I Ciebie także nie powinno. 

Robienie zdjęć biznesowych tylko do szuflady, bądź jednokrotnego opublikowana w mediach społecznościowych, to jak kupić sportowe auto na jednorazową przejażdżkę, a następnie zamknąć samochód w garażu i o nim zapomnieć.

Czy to ma sens?

Zdjęcia biznesowe jako narzędzie marketingowe

Kiedy wykonujemy sesje biznesowe, to naszym ulubionym momentem współpracy nie jest efekt końcowy i zadowolenie klienta, choć to także jest dla nas bardzo ważne i wiedz, że nie wypuszczamy nikogo dopóty, dopóki nie będą spełnieni w 100%, to jednak największą satysfakcją dla nas jest fakt, że zdjęcia pracują! 

 

Dokładnie tak – pracują! 

 

Co to znaczy? Mianowicie to, że nie zostały wrzucone jako jeden post na fb lub instagramie, idąc tym samym na wieczne zapomnienie. W takim przypadku sesja wizerunkowa to strata czasu i pieniędzy. Biorąc pod uwagę, że to naprawdę angażująca sesja i dość skrupulatnie trzeba się do niej przygotować, by efekty przewyższały oczekiwania, nie warto podchodzić do tematu lekką ręką, a tylko na poważnie!

 

Pisząc ten artykuł absolutnie nie zależy nam na tym, by Cię zniechęcić, ale na tym, by właśnie zachęcić i otworzyć oczy. Uwierz nam – dobre zdjęcia, wykorzystane w sposób świadomy, mogą przynieść dużo korzyści Twojemu biznesowi. To potężne narzędzie, które ma wpływ na Twój wizerunek, budowanie rozpoznawalności oraz wiarygodności w sieci.

Agnieszka

Kiedy wykonać sesję?

Okey! Wiesz już czego unikać, i co nie powinno być zapalnikiem do wykonania sesji. Zatem skupmy się na tym, kiedy jest właściwy czas na wykonanie zdjęć dla Twojego biznesu.

W zasadzie możesz zrobić to w każdej chwili, jeśli;

wiesz, po co robisz sesję;

wiesz, jakich kanałów komunikacji będziesz używać (sociale, strona www, blog, newsletter itp.)

masz content lub jesteś w trakcie planowania;

masz strategię;

No i oczywiście nie można pominąć takich aspektów jak garderoba, która również musi być dopasowana do Twojej branży i charakteru marki lub firmy.

Musisz ją po prostu mieć, bądź dać sobie czas na jej skompletowanie. Tak naprawdę, temat garderoby wart jest osobnego artykułu, ale do tego jeszcze dojdziemy.

Kolejną kwestią, o której należy wspomnieć, jest odpowiedni moment w życiu codziennym na wykonanie sesji. Czas, kiedy np. masz bardzo napięty grafik, czy też okres ciągłego stresu i napięcia, nie powinien być brany pod uwagę. Sesja w piątek o godzinie 20:00, po całym tygodniu ciężkiej pracy lub na szybko, pomiędzy jednym projektem a drugim w ciagu dnia, nie wróży dobrej współpracy.

 

Tak, jak już wspominaliśmy, sesja biznesowa to coś więcej niż godzinne pozowanie. To praca obydwu stron. Nie raz dość wymagająca, szczególnie wtedy, gdy nie masz doświadczenia w takim przedsięwzięciu. Warto być wypoczętym, wyspanym, mieć na to przestrzeń w swojej głowie i życiu, a także być w dobrej kondycji psychicznej i zdrowotnej. Sesja na środkach przeciwbólowych także nie wchodzi w grę.

Sesja, sesja i po sesji...

No dobrze, a co jeśli już dawno jesteś po takiej sesji i po opublikowaniu zdjęć, odeszły one w zapomnienie? Nic straconego! Pamiętaj, że tego typu zdjęcia to nadal Twoja wizytówka!

Zanim jeszcze internet całkowicie przejął stery, papierowe wizytówki stanowiły totalny MUST HAVE w każdej firmie! Wszyscy przedsiębiorcy nosili je przy sobie, w każdym zakamarku swojego otoczenia by mieć do nich dostęp na wyciągnięcie ręki. Co więcej, tych małych prostokątnych plakietek nie drukowano po to, by leżały w szufladzie, ale po to, by dumnie obdarowywać nimi potencjalnych klientów, czy partnerów biznesowych!

Przenosząc to na dzisiejsze realia, ten sam schemat obowiązuje nadal, a dotyczy on zdjęć biznesowych, strony www, czy profilu na Instagramie, Facebooku lub Linkedinie (w zależności od branży i kanału komunikacji, który wybierasz). 

Powtórzmy to jeszcze raz!

Zdjęcia to Twoja wizytówka, która nie ulega przeterminowaniu, nie traci na ważności, nie jest mało istotna i nie można chować jej przed światem lub pokazywać tylko najbliższym osobom. To totalnie bez sensu! 

 

No chyba, że całkowicie zmieniasz swój image, masz za sobą obszerną operację plastyczną twarzy lub poprzednie zdjęcia były tak odjechane lub tematycznie zawężone, że zupełnie nie pasują do tego, czym obecnie się zajmujesz.

 

Ale come on! To nie zdarza się codziennie, tak więc głowa do góry i działamy dalej z tematem! Dlatego koniecznie obserwuj nas na Instagramie, bo obiecujemy potężną dawkę inspiracji dotyczących wykorzystywania zdjęć w swoim biznesie!

 

To co, wiesz już czy to dobry moment na sesję wizerunkową?

raz

W następnym artykule opiszemy czym jest wizerunek strategiczny i dlaczego warto zacząć stricte od strategii, by móc w pełni czerpać korzyści ze swoich zdjęć wizerunkowych. Całość poprzemy przykładem, z którego zapewne wyciągniecie cenną inspirację dla wizerunku swojej firmy w sieci!

Masz jakaś fajną myśl po przeczytaniu tego artykułu? Koniecznie podziel się nią z nami W TYM MIEJSCU.